Současné trendy chovatelů domácích mazlíčků ve Spojených Státech Amerických

V roce 2011 utratili američtí majitelé domácích mazlíčků 54 miliard amerických dolarů na výdaje spojené s jejich chovatelskou vášní, což je přibližně sedmadvacetinásobek toho, co utratí majitelé domácích zvířat v pětkrát větší Číně. Největší část z toho jde samozřejmě na krmivo a běžné chovatelské potřeby, jako jsou pelíšky, obojky, hračky, vodítka a podobné, ale dáno je to také americkou posedlostí dokonalým vzhledem, objem zvířecí „krásy“ se na dané sumě podílí přibližně jednou desetinou a stále narůstá. Běžnou praxí se ve Spojených Státech stává tetování pro zvířata, piercingy, náušnice, ale dokonce i facelifty zvířecích tlamiček, speciální zubní pasty s kuřecí příchutí, pleťové masky a podobné procedury, bližší spíše lidem. Stále větším hitem se stávají také implantáty varlat po kastraci, američtí majitelé psů totiž mají za to, že zvíře pak nebude po zákroku frustrováno. Ceny těchto implantátů se pohybují od 119 až po téměř 600 amerických dolarů. Dále také američtí domácí mazlíčci podstupují zákroky, které ulehčují jejich majitelům soužití se zvířaty v domácnostech. Mezi takové zákroky patří například odstraňování drápů, aby zvířata naškrabala nábytek, vytrhávání zubů, aby nekousala a podobné zákroky. Mnoho amerických asociací chovatelů zvířat nicméně správně namítá, že tyto zákroky nejsou pro zvířata přirozená a zvířata při nich spíše trpí.

Vedle výše uvedených „výstředností“, nejsou Američané žádní troškaři ani v oblasti běžných chovatelských potřeb a tak každý majetnější majitel dopřává svému mazlíčkovi komfort v podobě speciálních pelíšků. Mezi takové pelíšky patří například ortopedické pelíšky s paměťovou pěnou, aby zvíře mělo podobný komfort jako člověk, různé designové pelíšky, které navrhují dokonce i renomovaní módní návrháři, aby se mazlíčci cítili „in“ nebo například pelíšky s monogramy psů nebo jejich majitelů. Nejvíce prodávané jsou nicméně pelíšky, které zaručují snadnou údržbu a odolnost vůči opotřebení, což má chovatelům opět zaručit co nejméně práce s jejich nejlepšími přáteli.

A nakonec pár statistických údajů týkajících se domácích mazlíčku v USA. Tyto údaje byly sesbírány v celoamerickém průzkumu majitelů mazlíčků rok 2011 – 2012.

 

PSI

-ve Spojených Státech je chováno přibližně 78,2 milionů psů

- 39% amerických domácností vlastní alespoň jednoho psa

- většina majitelů (60%) má jedno psa

- 29% majitelů má dva psy

- 21% vlastněných psů pochází z útulků

- průměrně utratí každý majitel 248 amerických dolarů na veterinární návštěvy (očkování, běžné návštěvy) ročně

- 78% vlastněných psů je kastrováno

 

KOČKY

- ve Spojených Státech je chováno přibližně 86,4 milionů koček

- 33% amerických domácností vlastní alespoň jednu kočku

- 52% majitelů vlastní více než jednu kočku

- průměrně mají majitelé dvě kočky (2,2)

- 21% vlastněných koček pochází z útulků

- průměrně utratí každý majitel 219 amerických dolarů na běžné veterinární návštěvy ročně

- 88% vlastněných koček je kastrováno

Rubriky: Domácí zvířata a chovatelské potřeby ve světě | Napsat komentář

Péče o srst psů I. Psi s dlouhou srstí

Péče o srst psa je nedílnou součástí soužití s vaším psím mazlíčkem. Zanedbání této povinnosti může vést k mnoha komplikacím, není radno ji tedy podceňovat. Obzvláště pokud chováte dlouhosrsté plemeno, měli byste péči o srst věnovat mimořádnou pozornost.

První a nejdůležitější zásadou při péči o srst je pravidelnost. I kdybyste vašemu pejskovi zaplatili sebelepší kosmetický salon, pokud nebude péče pravidelná, jsou to vyhozené peníze. Zjednodušeně lze říci, že srsti byste se měli věnovat minimálně jednou týdně, pokud však dojde k jejímu znečištění, odstraníme jej okamžitě.

Základní péčí o srst vašeho psa je kartáčování, pročesávání a vůbec mechanické upravování dlouhých chlupů. Slouží k vyčesání odumřelých chlupů, částeček kůže a cizích těles, která si pes domů přinese z vycházky. Před vyčesáváním jemně pokropte srst psa vlažnou vodou z rozprašovače, omezíte tak lámání chlupů. Zásadní je věnovat maximální pozornost výběru hřebenů a kartáčů v závislosti na srsti psa. Při delších chlupech vyberte hřeben nebo hrablo s delšími štětinami, které nejsou příliš blízko u sebe. Pokud je hřeben štětinami příliš hustě osázen, česání půjde velice ztěžka a bude psovi působit zbytečnou bolest. Naopak na místa za ušima, pod krkem a všude tam, kde dlouhosrstí psi mívají srst jemnější a kratší použijeme hřeben s hustými štětinami.

Velice užitečným nástrojem při udržování dlouhé srsti je kvalitní trimovací hřeben. Je ideální k odstraňování odumřelé a zplstnatětelé srsti a odstraňování zbytků odpadlé kůže. U použití trimováku platí, že jej na srst nepoužíváme tak často, jako klasický hřeben. Postačí, pokud s ním pejskovi ošetříte chlupy dvakrát za měsíc.

 

U některých dlouhosrstých plemen je třeba ochlupení také zastřihávat, zejména okolo očí, uší nebo na tlapách. Kvalitní nůžky jsou samozřejmostí, nicméně ještě mnohem důležitější je, aby byly výborně nabroušené! S tupými nůžkami je mnohem více pravděpodobné, že psa omylem zraníte. V každém případě je třeba uvážit, jestli psa dobře zvládáte, jestli je na stříhání zvyklý, a také zvážit vaše kadeřnické schopnosti. V případě jakékoliv pochybnosti o výše uvedených skutečnostech vřele doporučujeme přenechat stříhání profesionálním psím kadeřnictvím.

Nedílnou součástí péče o srst psa je jeho koupání. Existuje spousta názorů na to, jak často dlouhosrsté psy koupat. Jednoznačně však platí: nekoupejte psa příliš často. Srst a kůže psa obsahuje přirozenou mikroflóru, kterou časté koupání (zejména se šamponem) narušuje a psu přinese víc škody než užitku. Pro běžné očištění srsti používejte spíše vlhké hadříky a nečistoty vyčesávejte, psa koupejte pouze pokud znečištění srsti není možné odstranit jiným způsobem. Na kopání použijte vlažnou vodu – vyzněte se studené nebo příliš teplé (voda, která se vám zdá „tak akorát“ je většinou příliš teplá. Psa pořádně namočte, před aplikací šamponu je třeba, aby byla srst důkladně promočena, ne jenom vlhká. Co se týče použití šamponu – doporučujeme, abyste se vždy o konkrétní značce poradili s veterinářem. Po umytí psa důkladně otřete a přesvědčte se, že v srsti nezůstaly žádné stopy šamponu. A rada na závěr: psa nikdy nekoupejte v zimě – srst psa je přirozeně omaštěna tak, aby izolovala teplo a zbytečná koupel ji o izolaci připraví.

Rubriky: Praktické informace | Napsat komentář

Jak vybrat správný pelíšek?

Několik rad, jak správně vybrat pelíšek pro psa

Věřte tomu nebo ne, Váš pes Vám sám řekne, jaký pelíšek by si přál. No, spíš naznačí. Stačí, když se podíváte, jak Váš pejsek spí – stočený, natažený na zádech nebo na břichu, v rohu nebo na volném prostranství…

I když někteří páníčci se svými pejsky rádi sdílí postel nebo gauč, měl by mít každý pes, malý či velký, nějaký pelech – své vlastní místo odpočinku. Existuje mnoho druhů pelíšků, aby se Vašemu pejskovi spalo pohodlně. A v nabídce jsou různé barvy a designy, které se hodí k interiéru Vašeho bytu či domu. Existují designové pelíšky, ortopedické pelíšky, pelíšky, které v létě chladí a v zimě hřejí a mnohé další druhy pelíšků.

Pokusíme se Vám prostřednictvím otázek a odpovědí pomoci vybrat ten pravý pelíšek pro Vašeho psa.

Otázka: Choulí se Vás pejsek do kuličky nebo se rád opírá o něco měkkého? 

Odpověď: Pelíšek s okrajem je tou nejlepší volbou. Díky ochranným „mantinelům“ připomíná tento druh pelíšků doupě a dává mazlíčkům pocit bezpečí. Jsou výborné pro menší psy, kteří si rádi hoví a mají rádi teplíčko. Chrání také proti přízemnímu průvanu, takže pokud je Váš pes citlivý na chlad, tento pelíšek je tou pravou volbou.

Otázka: Natahuje se rád Váš pejsek nebo se před spaním rád točí dokolečka, jakoby si z pelíšku dělal „hnízdo“?

Odpověď: Tito pejsci potřebují hodně místa a měkkou výplň. Navrhujeme kulatý polštářovitý pelíšek. Pokud se Váš pes rád natahuje, kupte hranatý, obdélníkový nebo kulatý polštář. Velká plemena potřebují hodně velké plochy, těmto potřebám vyhovuje například náš pelíšek Medvědí tlapa.

Otázka: Leží Váš pes rád na břiše?

Odpověď: Takovému pejskovi bude vyhovovat obdélníkový pelíšek. Šetří místo a hodí se pod stoly, do beden nebo na cesty.

Otázka: Jaký pelíšek vybrat pro staršího pejska?

Starší psi mívají často řadu zdravotních problémů, které byste měli brát při výběru pelíšku v potaz. Obecně platí, že pro staršího pejska vybereme spíše teplejší pelíšek, protože psí senioři již často nemají tak dobrou termoregulaci. Stejně tak by měl být pelíšek měkký – musí brát ohled na časté potíže s klouby, způsobené např. artritidou. Počítejte také s tím, že starší pes si na pelíšek bude déle zvykat. Mějte s Vaším miláčkem trochu více trpělivosti.

Otázka: Hledáte pelíšek, který zaručí bojácnému pejskovi bezpečí?

Odpověď: Ne všichni psi jsou hlídači a trhači. Často se stává, že menší pejskové bývají trochu bojácní (i když samozřejmě ne všichni!). Takovému psovi bude vyhovovat pelíšek, který je svým tvarem již sám o sobě skrýš, místo, kde se bude Váš mazlíček cítit v bezpečí a neohrožen. Máme v naší nabídce několik pelíšků, které vyhovují méně odvážným pejskům, nebo prostě těm, kteří mají rádi své soukromí. Zkuste třeba kostku, bačkoru nebo spacáček.

Otázka: A co velikost pelechu v porovnání s Vaším psem?

Odpověď: vyberte pelíšek, který má pro Vašeho pejska tu správnou velikost. Když Váš pes leží na boku, měl by být úplně natažený, aniž by přečníval z pelíšku. Abyste pro svého nejlepšího přítele vybrali tu nejvhodnější velikost, rozložte na zem noviny, nechte na ně pejska lehnout a poté změřte, jaký prostor zabere. Přidejte k jeho velikosti několik centimetrů ze všech stran a pelíšek vyberte podle těchto rozměrů. Neplatí to však absolutně a vždy. Pokud má pelíšek sloužit jako útulné doupě, které i zahřeje, vyberte přesně takovou velikost, která odpovídá rozměrům Vašeho psa když je schoulený. Budete-li chtít, aby pejsek považoval svůj pelíšek za bezpečný úkryt, centimetry navíc mohou tomuto záměru uškodit.

Otázka: Jak pejska navyknu na jeho nový pelíšek?  

Odpověď: správné představení pelíšku Vašemu mazlíčkovi je klíčem k tomu, aby si pejsek na nový pelíšek zvykl. Psi samozřejmě nevědí, co to psí pelíšek je, a mnoho z nich je skeptických k tomu, jestli je tento nový parádní pelíšek opravdu pro ně. Po troše navádění a povzbuzení se většina psů naučí svůj nový pelech používat. Abyste pejska přivykli jeho novému pelíšku, použijte pozitivní motivaci. Zaveďte nějaký uspávací rituál, buď nějakým pamlskem, nebo povelem. Takto bude Váš pejsek vědět, kde má v době „nočního klidu“ být. Snažte se vyhnout praní a omezování pachu pelíšku během doby, kdy si na něj pejsek bude zvykat. Stejně jako u lidí to pejskům někdy jeden až dva týdny trvá, než si zvyknou na nové spaní.

Rubriky: Praktické informace | 1 komentář

Domácí mazlíčci a chovatelské potřeby v Číně

Zmíníte-li psy a kočky ve spojitosti s Čínou, mnoha lidem se vybaví pro západního člověka nepředstavitelné stravovací návyky, které tyto domácí mazlíčky zahrnují. Z vlastních zkušeností však můžeme referovat, že zvyk pojídat psy a kočky je v současné moderní Číně značně na ústupu, ve větších městech se s ním již téměř nesetkáte.

Jak však čínská společnost bohatne, stále častěji se bývalé položky jídelního lístku stávají nepostradatelnými domácími mazlíčky. V současné době Čína zažívá něco, čemuž lze bez nadsázky říci boom domácích zvířat a tím pádem i chovatelských potřeb. Trh s různými pomůckami pro chov mazlíčků zažívá každoročně růst o asi 15%, zatímco v Evropě a USA nepřekračuje 5%. V minulém roce (2011) Číňané utratili za své mazlíčky více než 2 miliardy dolarů. Tyto peníze byly vedle krmiva určeny převážně na nejrůznější druhy pelíšků, vodítek, obojků a jiných chovatelských potřeb, které ještě před přibližně deseti lety v Číně vůbec neexistovaly.

To, že oproti minulosti počet domácích zvířat v Číně nepředstavitelně vzrostl, je nesporný fakt. V absolutních číslech jsou všechny údaje o počtech zvířat závratné, musíme si však uvědomit, že v tak populačně obrovské zemi jsou sebevětší čísla často pouze kapkami v moři. Při naší návštěvě Šanghaje, která je s necelými 20-ti miliony obyvatel jedním z největších měst světa, jsme venčeného psa narazili spíše výjimečně . Stejně tak i v jiných městech, která jsme měli příležitost navštívit, se to mazlíčky na ulicích příliš nehemžilo.

Pro většinu Číňanů žijících ve městech je domácí mazlíček součástí vizáže a stylu. Odpovídají tomu i  doplňky, kterými své psíky a kočky místní vybavují. Nejroztodivnější vodítka, pestré obojky, nepraktické a okázalé tašky – to je běžná praxe chovatelských potřeb.

Trh s chovatelskými potřebami byl v Číně naším hlavním cílem. Vzhledem k tomu, že Čína zásobuje chovatelskými potřebami celý svět, není divu, že výroba pelíšků, vodítek, obojků a dalších chovatelských potřeb zde má mnohem delší tradici než samotné chování domácích zvířat. Klasické potřeby, které známe z našeho trhu, se zde spojují s takovými, nad kterými Evropan pouze kroutí hlavou. Co se týče např. pelíšků pro psy, fantazie Číňanů nezná mezí – vyrábí pelíšky ve tvarech a barvách různých světoznámých budov, atypické pelíšky připomínající boty a jiné oblečení, pelíšky které vypadají jako zvířata a mnohé jiné. Stejně tak vodítka a obojky – o mnohých si vůbec nedokážete představit, jak by je nebohé zvíře vůbec mohlo bez úhony nosit. Samostatnou kapitolou jsou však různé přepravky a tašky, kdy je pes často nošen na zádech přesně jako batoh.

Vzhledem k výše zmíněnému zvýšenému zájmu Číňanů o chov domácích mazlíčků se také zvýšila poptávka po chovatelských potřebách a tudíž i ceny těchto potřeb. Pro nás to má jednoduchý a smutný dopad – očekávejme, že i v Evropě se cena chovatelských potřeb s současné době zvýší.

Rubriky: Domácí zvířata a chovatelské potřeby ve světě | Napsat komentář