Domácí mazlíčci a chovatelské potřeby v Číně

Zmíníte-li psy a kočky ve spojitosti s Čínou, mnoha lidem se vybaví pro západního člověka nepředstavitelné stravovací návyky, které tyto domácí mazlíčky zahrnují. Z vlastních zkušeností však můžeme referovat, že zvyk pojídat psy a kočky je v současné moderní Číně značně na ústupu, ve větších městech se s ním již téměř nesetkáte.

Jak však čínská společnost bohatne, stále častěji se bývalé položky jídelního lístku stávají nepostradatelnými domácími mazlíčky. V současné době Čína zažívá něco, čemuž lze bez nadsázky říci boom domácích zvířat a tím pádem i chovatelských potřeb. Trh s různými pomůckami pro chov mazlíčků zažívá každoročně růst o asi 15%, zatímco v Evropě a USA nepřekračuje 5%. V minulém roce (2011) Číňané utratili za své mazlíčky více než 2 miliardy dolarů. Tyto peníze byly vedle krmiva určeny převážně na nejrůznější druhy pelíšků, vodítek, obojků a jiných chovatelských potřeb, které ještě před přibližně deseti lety v Číně vůbec neexistovaly.

To, že oproti minulosti počet domácích zvířat v Číně nepředstavitelně vzrostl, je nesporný fakt. V absolutních číslech jsou všechny údaje o počtech zvířat závratné, musíme si však uvědomit, že v tak populačně obrovské zemi jsou sebevětší čísla často pouze kapkami v moři. Při naší návštěvě Šanghaje, která je s necelými 20-ti miliony obyvatel jedním z největších měst světa, jsme venčeného psa narazili spíše výjimečně . Stejně tak i v jiných městech, která jsme měli příležitost navštívit, se to mazlíčky na ulicích příliš nehemžilo.

Pro většinu Číňanů žijících ve městech je domácí mazlíček součástí vizáže a stylu. Odpovídají tomu i  doplňky, kterými své psíky a kočky místní vybavují. Nejroztodivnější vodítka, pestré obojky, nepraktické a okázalé tašky – to je běžná praxe chovatelských potřeb.

Trh s chovatelskými potřebami byl v Číně naším hlavním cílem. Vzhledem k tomu, že Čína zásobuje chovatelskými potřebami celý svět, není divu, že výroba pelíšků, vodítek, obojků a dalších chovatelských potřeb zde má mnohem delší tradici než samotné chování domácích zvířat. Klasické potřeby, které známe z našeho trhu, se zde spojují s takovými, nad kterými Evropan pouze kroutí hlavou. Co se týče např. pelíšků pro psy, fantazie Číňanů nezná mezí – vyrábí pelíšky ve tvarech a barvách různých světoznámých budov, atypické pelíšky připomínající boty a jiné oblečení, pelíšky které vypadají jako zvířata a mnohé jiné. Stejně tak vodítka a obojky – o mnohých si vůbec nedokážete představit, jak by je nebohé zvíře vůbec mohlo bez úhony nosit. Samostatnou kapitolou jsou však různé přepravky a tašky, kdy je pes často nošen na zádech přesně jako batoh.

Vzhledem k výše zmíněnému zvýšenému zájmu Číňanů o chov domácích mazlíčků se také zvýšila poptávka po chovatelských potřebách a tudíž i ceny těchto potřeb. Pro nás to má jednoduchý a smutný dopad – očekávejme, že i v Evropě se cena chovatelských potřeb s současné době zvýší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Domácí zvířata a chovatelské potřeby ve světě. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>