Jak vybrat správný pelíšek?

Několik rad, jak správně vybrat pelíšek pro psa

Věřte tomu nebo ne, Váš pes Vám sám řekne, jaký pelíšek by si přál. No, spíš naznačí. Stačí, když se podíváte, jak Váš pejsek spí – stočený, natažený na zádech nebo na břichu, v rohu nebo na volném prostranství…

I když někteří páníčci se svými pejsky rádi sdílí postel nebo gauč, měl by mít každý pes, malý či velký, nějaký pelech – své vlastní místo odpočinku. Existuje mnoho druhů pelíšků, aby se Vašemu pejskovi spalo pohodlně. A v nabídce jsou různé barvy a designy, které se hodí k interiéru Vašeho bytu či domu. Existují designové pelíšky, ortopedické pelíšky, pelíšky, které v létě chladí a v zimě hřejí a mnohé další druhy pelíšků.

Pokusíme se Vám prostřednictvím otázek a odpovědí pomoci vybrat ten pravý pelíšek pro Vašeho psa.

Otázka: Choulí se Vás pejsek do kuličky nebo se rád opírá o něco měkkého? 

Odpověď: Pelíšek s okrajem je tou nejlepší volbou. Díky ochranným „mantinelům“ připomíná tento druh pelíšků doupě a dává mazlíčkům pocit bezpečí. Jsou výborné pro menší psy, kteří si rádi hoví a mají rádi teplíčko. Chrání také proti přízemnímu průvanu, takže pokud je Váš pes citlivý na chlad, tento pelíšek je tou pravou volbou.

Otázka: Natahuje se rád Váš pejsek nebo se před spaním rád točí dokolečka, jakoby si z pelíšku dělal „hnízdo“?

Odpověď: Tito pejsci potřebují hodně místa a měkkou výplň. Navrhujeme kulatý polštářovitý pelíšek. Pokud se Váš pes rád natahuje, kupte hranatý, obdélníkový nebo kulatý polštář. Velká plemena potřebují hodně velké plochy, těmto potřebám vyhovuje například náš pelíšek Medvědí tlapa.

Otázka: Leží Váš pes rád na břiše?

Odpověď: Takovému pejskovi bude vyhovovat obdélníkový pelíšek. Šetří místo a hodí se pod stoly, do beden nebo na cesty.

Otázka: Jaký pelíšek vybrat pro staršího pejska?

Starší psi mívají často řadu zdravotních problémů, které byste měli brát při výběru pelíšku v potaz. Obecně platí, že pro staršího pejska vybereme spíše teplejší pelíšek, protože psí senioři již často nemají tak dobrou termoregulaci. Stejně tak by měl být pelíšek měkký – musí brát ohled na časté potíže s klouby, způsobené např. artritidou. Počítejte také s tím, že starší pes si na pelíšek bude déle zvykat. Mějte s Vaším miláčkem trochu více trpělivosti.

Otázka: Hledáte pelíšek, který zaručí bojácnému pejskovi bezpečí?

Odpověď: Ne všichni psi jsou hlídači a trhači. Často se stává, že menší pejskové bývají trochu bojácní (i když samozřejmě ne všichni!). Takovému psovi bude vyhovovat pelíšek, který je svým tvarem již sám o sobě skrýš, místo, kde se bude Váš mazlíček cítit v bezpečí a neohrožen. Máme v naší nabídce několik pelíšků, které vyhovují méně odvážným pejskům, nebo prostě těm, kteří mají rádi své soukromí. Zkuste třeba kostku, bačkoru nebo spacáček.

Otázka: A co velikost pelechu v porovnání s Vaším psem?

Odpověď: vyberte pelíšek, který má pro Vašeho pejska tu správnou velikost. Když Váš pes leží na boku, měl by být úplně natažený, aniž by přečníval z pelíšku. Abyste pro svého nejlepšího přítele vybrali tu nejvhodnější velikost, rozložte na zem noviny, nechte na ně pejska lehnout a poté změřte, jaký prostor zabere. Přidejte k jeho velikosti několik centimetrů ze všech stran a pelíšek vyberte podle těchto rozměrů. Neplatí to však absolutně a vždy. Pokud má pelíšek sloužit jako útulné doupě, které i zahřeje, vyberte přesně takovou velikost, která odpovídá rozměrům Vašeho psa když je schoulený. Budete-li chtít, aby pejsek považoval svůj pelíšek za bezpečný úkryt, centimetry navíc mohou tomuto záměru uškodit.

Otázka: Jak pejska navyknu na jeho nový pelíšek?  

Odpověď: správné představení pelíšku Vašemu mazlíčkovi je klíčem k tomu, aby si pejsek na nový pelíšek zvykl. Psi samozřejmě nevědí, co to psí pelíšek je, a mnoho z nich je skeptických k tomu, jestli je tento nový parádní pelíšek opravdu pro ně. Po troše navádění a povzbuzení se většina psů naučí svůj nový pelech používat. Abyste pejska přivykli jeho novému pelíšku, použijte pozitivní motivaci. Zaveďte nějaký uspávací rituál, buď nějakým pamlskem, nebo povelem. Takto bude Váš pejsek vědět, kde má v době „nočního klidu“ být. Snažte se vyhnout praní a omezování pachu pelíšku během doby, kdy si na něj pejsek bude zvykat. Stejně jako u lidí to pejskům někdy jeden až dva týdny trvá, než si zvyknou na nové spaní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praktické informace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Jak vybrat správný pelíšek?

  1. Andulka napsal:

    Já jsem vybrala pro svého Labradora proutěný pelíšek. Hodí se mi do bytu. Ano, je nepohodlný, ale pěkně jsem ho vystlala měkkým polštářem a slaví úspěch. Jinak souhlasím s výše uvedeným. Článek je to velmi pěkný a pravdivý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>