Péče o srst psů I. Psi s dlouhou srstí

Péče o srst psa je nedílnou součástí soužití s vaším psím mazlíčkem. Zanedbání této povinnosti může vést k mnoha komplikacím, není radno ji tedy podceňovat. Obzvláště pokud chováte dlouhosrsté plemeno, měli byste péči o srst věnovat mimořádnou pozornost.

První a nejdůležitější zásadou při péči o srst je pravidelnost. I kdybyste vašemu pejskovi zaplatili sebelepší kosmetický salon, pokud nebude péče pravidelná, jsou to vyhozené peníze. Zjednodušeně lze říci, že srsti byste se měli věnovat minimálně jednou týdně, pokud však dojde k jejímu znečištění, odstraníme jej okamžitě.

Základní péčí o srst vašeho psa je kartáčování, pročesávání a vůbec mechanické upravování dlouhých chlupů. Slouží k vyčesání odumřelých chlupů, částeček kůže a cizích těles, která si pes domů přinese z vycházky. Před vyčesáváním jemně pokropte srst psa vlažnou vodou z rozprašovače, omezíte tak lámání chlupů. Zásadní je věnovat maximální pozornost výběru hřebenů a kartáčů v závislosti na srsti psa. Při delších chlupech vyberte hřeben nebo hrablo s delšími štětinami, které nejsou příliš blízko u sebe. Pokud je hřeben štětinami příliš hustě osázen, česání půjde velice ztěžka a bude psovi působit zbytečnou bolest. Naopak na místa za ušima, pod krkem a všude tam, kde dlouhosrstí psi mívají srst jemnější a kratší použijeme hřeben s hustými štětinami.

Velice užitečným nástrojem při udržování dlouhé srsti je kvalitní trimovací hřeben. Je ideální k odstraňování odumřelé a zplstnatětelé srsti a odstraňování zbytků odpadlé kůže. U použití trimováku platí, že jej na srst nepoužíváme tak často, jako klasický hřeben. Postačí, pokud s ním pejskovi ošetříte chlupy dvakrát za měsíc.

 

U některých dlouhosrstých plemen je třeba ochlupení také zastřihávat, zejména okolo očí, uší nebo na tlapách. Kvalitní nůžky jsou samozřejmostí, nicméně ještě mnohem důležitější je, aby byly výborně nabroušené! S tupými nůžkami je mnohem více pravděpodobné, že psa omylem zraníte. V každém případě je třeba uvážit, jestli psa dobře zvládáte, jestli je na stříhání zvyklý, a také zvážit vaše kadeřnické schopnosti. V případě jakékoliv pochybnosti o výše uvedených skutečnostech vřele doporučujeme přenechat stříhání profesionálním psím kadeřnictvím.

Nedílnou součástí péče o srst psa je jeho koupání. Existuje spousta názorů na to, jak často dlouhosrsté psy koupat. Jednoznačně však platí: nekoupejte psa příliš často. Srst a kůže psa obsahuje přirozenou mikroflóru, kterou časté koupání (zejména se šamponem) narušuje a psu přinese víc škody než užitku. Pro běžné očištění srsti používejte spíše vlhké hadříky a nečistoty vyčesávejte, psa koupejte pouze pokud znečištění srsti není možné odstranit jiným způsobem. Na kopání použijte vlažnou vodu – vyzněte se studené nebo příliš teplé (voda, která se vám zdá „tak akorát“ je většinou příliš teplá. Psa pořádně namočte, před aplikací šamponu je třeba, aby byla srst důkladně promočena, ne jenom vlhká. Co se týče použití šamponu – doporučujeme, abyste se vždy o konkrétní značce poradili s veterinářem. Po umytí psa důkladně otřete a přesvědčte se, že v srsti nezůstaly žádné stopy šamponu. A rada na závěr: psa nikdy nekoupejte v zimě – srst psa je přirozeně omaštěna tak, aby izolovala teplo a zbytečná koupel ji o izolaci připraví.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praktické informace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>